A tervezett épület egy szaunaház Orfűn, amely megoldást akar nyújtani az emberekben lévő stressz feloldására úgy, hogy ezt a wellness központokba integrált szauna egységeknél, sokkal intimebb, természetközelibb és az eredeti szaunázási szokásokhoz közelebbi módon tegye. Nem a wellnessközpontokba integrált szauna világként képzelem, hanem különálló egységként működni képes kisközépületként egy hálózat koncepciójaként, amely kisebb városok, falvak számára is elérhető és fenntartható.
A koncepció kialakításában 4 dolgot vizsgáltam: helyszín, funkció, ember, ellentétek.
A helyszínt vizsgálva fontos megemlíteni a gátakat, amelyeknek jelentős szerepük van Orfű életében, létrejöttében. A tórendszert a Vízfő forrás táplál. A tervezési terület a gát és a Kossuth Lajos utca találkozásánál a pécsi tó északi részén található.
A helyszínt, ha globálisan nézzünk akkor sok település küzd a téli időszakkal (nincs turizmus, kevésbé attraktiv), így van ezzel Orfű is. Emelet nincs lehetőségük nagy beruházásokra, de egy kis középület megoldást jelenthet. Városi emberek számára környezetváltozást jelent, elérhető. Ahol nincs lehetőség komplexumok létesítésére, vagy nem is indokolt, ha egy szaunaház különálló egységként megjelenne. Fontosnak tartom, hogy különálló egységként is működőképes.
Olyan helyszínt kerestem, amely hasonló problémákkal vagy igénnyel rendelkezik. Orfűnek régi vágya a szauna funkció megjelenítése ezért is találtam megfelelőnek egy koncepció felvetését a település számára.
Maga a telek és a helyszín egy település kapu szituációban áll, amely úgy gondolom alulreprezentált a gát végében megjelenő parkolóval, és a gátat kikerülő promenád útvonalával. Jelenleg is az emberek a gáton az úttesten közlekedve sétálnak át. Ezért is kerül kialakításra a gáton átívelő promenád, amin szintén megjelenik a szauna funkció. A szauna légkör megteremtése és a szauna- természetes víz kapcsolata miatt is. A gát Orfű történelmében betöltött szerepe is méltó környezetet kap. (A tórendszert a Vízfő forrás táplálja. Völgyzáró gátakkal duzzasztották fel a tavakat.
A település kapu szituáció és a középület egymást támogatva tud fejlődést nyújtani ennek a résznek. A vízi kabinok a szauna légkör megteremtésében vesznek részt, a környezet megújításában. A főépület a városkapu szituációt támogatva hoz fejlődést a területnek és a közösségi szaunának ad színteret, míg az erdei szaunák a privát szaunázás, még természetközelibb pihenés élményére adnak lehetőséget.
A funkciót vizsgálva elemeztem a szaunázás típusait, különböző nemzetek szokásait kialakult tradicióit, a testre-lélekre gyakorolt hatásait, a folyamat rituális lépéseit amely áll egy felmelegedési és egy lehűlési szakaszból majd ezek váltakoztatjuk.
Fontos szempont volt maga az ember és annak igénye. Hogy is tudunk megnyugodni, pihenni, feltöltődni? Erre megfelelő választ ott találtam meg, amikor elkezdtem az extrovertált, introvertált ember típust megérteni. Lényege, hogy egyes emberek társaságban, míg mások elvonulva (akár csak pár órára) tudnak energiával feltöltődni. A szaunázásban ugyanez a kettőség megtalálható. Egy privát befelé forduló, a testünkre, lelkünkre koncentráló tevékenység, amelyet sokszor kisebb közösségben művelünk. A telepítés lehetőséget biztosít mindkét ember típus számára a pihenésére. Egy nagy komplexumhoz képest a közösségi szauna főépülete is privát. kb. 25 fő befogadására alkalmas.
Amit még fontosnak tartok kiemelni a tervvel kapcsolatban, az a funkcióból és a helyszín vizsgálatából adódó megfigyelés; az ellentétpárok megjelenése. Legalapvetőbb lényege a szaunázásnak a meleg és hideg váltakozása, amit bent kezdünk majd kinti lehűlés követ. A tűz felmelegít a víz lehűt. Tél-nyár, férfi – nő, meztelen-nem meztelen, világos-sötét, extrovertált-introvertált, mesterséges -természetes… Ezekre a kapcsolatokra a telepítés, tömegformálás és alaprajzi elrendezés szempontjából is megoldást kerestem.
Kiss Eszter Dóra
2020-as Magyar Építész kamara díjazott pályázata
Tervező: Kiss Eszter Dóra
Projektben további részvevők: Dr. Kósa Balázs, Dr. Széll Attila Béla, Dr. Veres Gábor